Koncepcja pracy
„Dziecko rodzi się wszechstronnie uzdolnione, z pełną możliwością rozwoju we wszystkich kierunkach, potencjalną wybitną inteligencją i zadatkami na rozwijanie wielkiej twórczości oraz dużym talentem społecznym. Trzeba stworzyć mu możliwości ich maksymalnego rozwoju”. /David Lewis/
WIZJA
Kierując się cytatem Davida Lewisa pragniemy aby, wszystkie dzieci miały możliwość rozwijania zainteresowań i odkrywania swoich pasji i talentów. Aby przedszkole było miejscem, w którym każde dziecko może rozwijać swoją twórczość, aktywność i zainteresowania. A zainspirowani nauczyciele poszukują ciekawych i skutecznych sposobów wspierania uzdolnień, poprzez tworzenie optymalnych warunków do pełnego wykorzystania wrodzonego potencjału i możliwości dzieci.
PRZEDSZKOLE ROZWIjAJĄCE PASJE, TALENTY, ZAINTERESOWANIA
Pragniemy aby:
-
Przedszkole było placówką bezpieczną, przyjazną dzieciom, rodzicom, pracownikom, otwartą na ich potrzeby. By integracja i klimat współpracy cechował dobrą komunikację w partnerstwie.
-
Praca przedszkola była ukierunkowana na dziecko, jego potrzeby i wszechstronny rozwój
-
osobowości. By dzieci potrafiły odnosić sukcesy, rozwijały swoje zainteresowania, pasje, talenty i aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym.
-
Przedszkole umożliwiało wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom i bardzo dobrze przygotowywało je do podjęcia nauki w szkole.
-
Oferta edukacyjna stwarzała warunki do twórczości, rozwijania umiejętności i kształtowania samodzielności oraz wartości moralnych.
-
Przestrzegane były prawa dziecka oraz dobre stosunki międzyludzkie i skuteczna komunikacja interpersonalna.
-
Rodzice byli partnerami uczestniczącymi w życiu przedszkola.
-
Przedszkole uwzględniało w swoich działaniach potrzeby środowiska lokalnego, by na zasadach partnerstwa współdziałało z innymi przedszkolami, Radą Dzielnicy, szkołami i instytucjami działającymi na rzecz oświaty.
-
Przedszkole promowało swoje osiągnięcia i miało dobrą opinię w środowisku.
-
Stosowane aktywne metody pracy, programy i nowatorskie rozwiązania gwarantowały wysoką jakość pracy przedszkola.
-
Pragniemy odkryć, uruchomić i rozwinąć wszystkie predyspozycje i zdolności poznawcze każdego dziecka na miarę jego możliwości.
MISJA
NASZE PRZEDSZKOLE:
- Zapewnia wysokiej jakości edukację dla dzieci, prowadzoną przez wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, przy wsparciu miłych, kompetentnych pracowników obsługi.
- Tworzy warunki dla indywidualnego i wszechstronnego rozwoju dziecka, pomaga wszystkim naszym wychowankom w rozwoju talentów, zainteresowań, pasji.
- Prowadzi szeroki zakres działań skierowanych na rozwijanie aktywności poznawczej dziecka w zakresie kreatywności artystycznej : muzycznej, plastycznej, słownej.
- Rozwija dziecięcą kreatywność aby wykształcić w wychowankach zdolność nieszablonowego reagowania na rzeczywistość.
- Dba o dobre samopoczucie dzieci, wzmacnia poczucie własnej wartości, szacunku do innych, promuje wartości dobra, prawdy, piękna i zasad partnerstwa.
- Stosuje w procesie edukacji programy autorskie, nowoczesne pomoce dydaktyczne i strategie efektywnego przekazywania wiedzy i kształtowania umiejętności, co stwarza nową jakość edukacji.
- Zapewnia pomoc terapeutyczno - kompensacyjną poprzez pomoc logopedyczną, psychologiczną, pedagogiczną i terapię integracji sensorycznej.
- Jest otwarte na propozycje i oczekiwania rodziców oraz ich aktywne włączanie się w realizację zadań edukacyjnych i kulturalnych przedsięwzięć.
- Promuje swoje osiągnięcia, osiągnięcia dzieci i rodziców oraz znaczenie wychowania przedszkolnego w środowisku lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.
- Jest częścią środowiska lokalnego, współpracuje z wieloma partnerami w lokalnym środowisku, którzy z uwagą śledzą i wspomagają działania przedszkola.
- Prowadzi ewaluację swoich działań co pozwala stale doskonalić funkcjonowanie placówki we wszystkich obszarach jej działalności.
CHARAKTERYSTYKA PRZEDSZKOLA
Przedszkole składa się z:
- 4 sal dydaktycznych – dla czterech 25 osobowych grup dzieci
- Gabinetu do zajęć logopedycznych, terapii integracji sensorycznej, terapii pedagogicznej
- Zaplecza kuchennego, sanitarnego i gospodarczego
- Holu
- Gabinetu dyrektora i intendentki
- Placu przedszkolnego wyposażonego w urządzenia do zabaw terenowych
Przedszkole mieści się w centrum osiedla Zielonego, w jednopiętrowym budynku, z dala od ruchliwych ulic. Posiada duży ogród w enklawie świerków, których nazwa dała imię naszej placówce „Pod Świerkami”. Pomieszczenia przedszkolne, wyposażenie przedszkola, w tym pomoce dydaktyczne, pozwalają na realizację przyjętych programów. Umeblowanie i kąciki zainteresowań oraz atrakcyjne zabawki zachęcają do swobodnej zabawy. Duży, zacieniony ogród przedszkolny sprzyja zabawom na powietrzu, oraz prowadzeniu obserwacji przyrodniczych. Wspomagamy dzieci w ekspresji ruchowej i muzycznej, rozwijamy kreatywność i wrażliwość na piękno, rozbudzamy u dzieci zainteresowania prastarym miastem Krakowem - naszą małą ojczyzną. Od początku istnienia nawiązujemy do kultury i tradycji regionu. Rozwijamy ?i pielęgnujemy indywidualność i niepowtarzalność dzieci, dbając o ich dobre samopoczucie, wzmacniając poczucie własnej wartości oraz ucząc szacunku do innych. Organizujemy pracę indywidualną pod kątem wszechstronnego rozwoju. Nasz wychowanek odróżnia dobro i zło, kieruje się wartościami moralnymi, potrafi odnosić sukcesy, żyje w zgodzie z najbliższym środowiskiem społeczno - przyrodniczym, jest dobrze przygotowany do podjęcia nauki w szkole. Tworzymy wspólny front wychowawczy z rodzicami, posiadamy certyfikat „Partnerskie Przedszkole”. Naszymi walorami są: twórczy, kompetentny i otwarty na dobro dziecka zespół nauczycieli; bliskość placówek oświatowych i kulturalnych; umożliwianie prezentacji osiągnięć dziecka w środowisku; otwartość na propozycje i oczekiwania rodziców, oraz ich aktywne włączanie się w realizację przyjętych zadań.
Przedszkole może przyjąć 100 dzieci. Placówka zatrudnia 24 pracowników.
Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 17.00.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego realizowana jest w ciągu całego dnia, natomiast bezpłatne pięć godzin to czas od 8.00 do 13.00.
Dzieci otrzymują w ciągu dnia trzy posiłki wysokiej jakości, urozmaicone? i dostosowane do potrzeb żywieniowych.
Praca wychowawczo - dydaktyczna prowadzona jest w oparciu o programy wybrane i opracowane przez nauczycieli. Praca wsparta jest licznymi projektami opracowanymi przez nauczycieli oraz innowacjami pedagogicznymi.
MOCNE STRONY PLACÓWKI - ATUTY PRZEDSZKOLA
DYDAKTYKA
- Dbałość o wszechstronny rozwój dziecka
- Rozwijanie uzdolnień, zainteresowań
- Bardzo dobre przygotowanie do szkoły
- Różnorodne formy i metody pracy
- Wysoki poziom uroczystości
- Liczne programy, projekty i innowacje autorskie
- Liczne koła zainteresowań i zajęcia dodatkowe
WYCHOWANIE I OPIEKA
- Przyjazny dziecku rozkład dnia
- Dobry program wychowawczy i adaptacyjny
- Opieka specjalistów, na terenie przedszkola: psycholog, logopeda, nauczyciel gimnastyki korekcyjnej, terapeuta SI
- Dbałość o bezpieczeństwo
- Przestrzeganie praw dziecka
- Różnorodność form wsparcia rodziców
KADRA
- Wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna
- Ciągłe podnoszenie kwalifikacji
- Niska absencja chorobowa
- Życzliwy i kompetentny personel administracji i obsługi
BAZA
- Dobra lokalizacja budynku, z dala od głównych ulic i zgiełku
- Dobrze wyposażone sale w estetyczne meble i zabawki posiadające certyfikaty
- Duża ilość pomocy dydaktycznych, w tym możliwość wykorzystania technik multimedialnych z udziałem komputerów pozyskanych od rodziców i firmy Comarch oraz tablicy interaktywnej, i z dostępem do internetu
- Bardzo dobrze wyposażona kuchnia przedszkolna, posiadająca nowoczesny sprzęt do przygotowywania posiłków
- Bezpieczny, duży, zacieniony, zagospodarowany ogród, wyposażony w urządzenia ogrodowe spełniające wymogi i posiadające certyfikaty
RODZICE
- Partnerskie stosunki z rodzicami, ich aktywny udział w życiu przedszkola
- Wyrównane wychowawczo środowisko
DZIECKO - PRIORYTETY
- Rozwija się zgodnie ze swoim potencjałem i predyspozycjami
- Ma równy start i szanse edukacyjne
- Ma poczucie bezpieczeństwa i akceptacji
- Jest wrażliwym odbiorcą sztuki, rozwija swoje pasje, talenty, zainteresowania
- Odczuwa potrzebę tworzenia, czerpie radość z własnej aktywności
- Poznaje uniwersalne wartości : dobra, prawdy, piękna, szacunku do innych i zasad partnerstwa
- Rozwija się poprzez różnorodne formy aktywności fizycznej
- Kocha swoje miasto, zna jego historię i tradycję
SPOSOBY REALIZACJI
- Dostosowanie procesu edukacji do wieku, możliwości i zainteresowań dzieci
- Kontynuacja partnerskich działań mających na celu tworzenie przedszkola, z którym dzieci się będą identyfikować, do którego będą chętnie przychodzić, które będzie przyjazne dzieciom i ich rodzicom
- Tworzenie oferty edukacyjnej nastawionej na twórcze działanie dziecka w różnych sferach, wprowadzanie ciekawych metod pracy w zakresie plastyki, muzyki, ruchu i pracy z żywym słowem
- Rozwijanie talentów, zainteresowań i pasji dziecięcych, odkrywanie zdolności u dzieci, wykorzystanie potencjału twórczego dziecka, wystawy, konkury, występy dla odbiorców spoza placówki
- Właściwe przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole
- Zapewnienie dostępności wczesnej pomocy specjalistycznej dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych i dzieciom z problemami rozwojowymi: psycholog, logopeda, terapeuta SI, gimnastyka korekcyjna
- Umożliwienie wychowankom poznania tradycji i obrzędowości związanej z regionem Krakowa i Małopolski w celu poczucia tożsamości narodowej, bycia aktywnymi uczestnikami życia społecznego, poprzez kontynuowanie programu patriotycznego „Kraków – moja mała ojczyzna”, wyjść do teatrów, muzeów, wystaw, uczestnictwo w konkursach zewnętrznych, organizacja konkursów placówce
- Utrzymanie szerokiej, urozmaiconej oferty zajęć dodatkowych: rytmika, szachy, gimnastyka korekcyjna, zajęcia tańca towarzyskiego, aerobik, ceramika, i innych. Kontynuacja działalności kółek zainteresowań np. plastyczne, kodowanie na dywanie, komputerowe
- Zapewnienie dzieciom właściwych warunków higieniczno-zdrowotnych, zapewnienie pobytu na świeżym powietrzu, zabawy ruchowe, spacery, wycieczki
- Wychowanie dzieci zgodnie z ogólnie przyjętymi wartościami takimi jak: dobro, prawda i piękno. Realizacja działań ukierunkowanych na: rozwijanie umiejętności skutecznego komunikowania się, kształtowania umiejętności pracy w zespole, ukazywanie niepowodzenia jako doświadczenia na drodze rozwiązywania problemów i pokonywania trudności, kształtowanie więzi grupowej, wdrażanie do aktywnej współpracy w grupie rówieśniczej, doskonalenie umiejętności porozumiewania się wyrażania i nazywania własnych uczuć, myśli i przekonań
- Zapoznanie z ogólnie przyjętymi prawami dzieci wdrażanie do ich przestrzegania
NAUCZYCIELE, PRACOWNICY ADMINISTRACJI I OBSŁUGI - PRIORYTETY
- Pracownicy przedszkola tworzą zwarty zespół, odpowiedzialnie i rzetelnie wykonują delegowane zadania
- Pracownicy wszystkich specjalności podnoszą swoje kwalifikacje, dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem
- Nauczyciele posiadają wysokiej jakości wiedzę psychologiczno-pedagogiczną
- Nauczyciele tworzą przestrzeń i warunki dla rozwoju twórczej aktywności wychowanka
- Nauczyciele są partnerem dla dziecka, które ma prawo wyboru, możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, ponoszenia ich konsekwencji
- Nauczyciele prowadzą aktywną działalność w środowisku na rzecz promowania idei wychowania przedszkolnego
- Placówka promuje twórczych nauczycieli i ich osiągnięcia
- Nauczyciele uczestniczą w dziedzictwie kulturowym swojego miasta, kraju, świata
SPOSOBY REALIZACJI
- Kierowanie przedszkolem oparte na partnerskim współdziałaniu wszystkich pracowników przedszkola z dziećmi, rodzicami, środowiskiem lokalnym, instytucjami zewnętrznymi
- Zintegrowanie pracowników przedszkola wokół wspólnie wypracowanych celów, znają misję i wizję placówki, włączają się w proces opieki i wychowania
- Tworzenie zwartego zespołu, właściwe delegowanie zadań, wykorzystanie indywidualnych predyspozycji kadry, odpowiedzialność za wykonane zadania, koordynowanie pracy całości
- Właściwe motywowanie pracowników w codziennej pracy, inspirowanie do podejmowanych działań
- Konstruktywne rozwiązywanie problemów, zapobieganie, wspomaganie
- Ciągłe doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli poprzez szkolenia, warsztaty tematyczne, studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne dające nowe uprawnienia
- Aktywizowanie kadry nauczycielskiej do tworzenia i realizacji projektów edukacyjnych. Projekt to jednorazowe przedsięwzięcie o dużej złożoności, ograniczone czasowo, mające charakter interdyscyplinarny, przynoszący bardzo dobre efekty wskutek łączenia działań praktycznych? i umysłowych. Projekt wyzwala twórczą aktywność dzieci, inspiruje do różnorodnych, dobrze zaplanowanych działań zmierzających do kształtowania nie jednej, lecz wielu umiejętności. Przebiega od sprecyzowania tematu, opracowania zasad i założeń organizacyjnych, określenia adresatów, celów, czasu realizacji i oczekiwanych rezultatów, opracowania programu i form prezentacji osiągniętych wyników
- Organizowanie indywidualnego procesu dydaktycznego w oparciu o programy, projekty własne nauczycieli, innowacje pedagogiczne
- Udział dzieci w konkursach, przeglądach, krakowskich imprezach kulturalnych, stwarzanie atmosfery akceptacji, kształtowanie poczucia dobrej zabawy
- Stosowanie skutecznego systemu diagnozowania dzieci, ich potrzeb rozwojowych, w oparciu o najnowsze metody, wykorzystanie diagnozy w planowaniu pracy i tworzenie właściwych warunków do wszechstronnego rozwoju dziecka, prowadzenie wczesnego wspomagania na terenie placówki, monitorowanie wyników
- Stwarzanie sytuacji kultywowania tradycji narodowej, wychowanie patriotyczne
ŚRODOWISKO: RODZICE, PARTNERZY PRZEDSZKOLA, MEDIA - PRIORYTETY
- Partnerskie współdziałanie przedszkola z rodzicami i partnerami przedszkola w środowisku
- Przedszkole jest centrum upowszechniania wychowania przedszkolnego
- Przedszkole posiada wielu sojuszników w środowisku
- Wszyscy partnerzy działają na rzecz wspierania rozwoju małego dziecka
- Rodzice na zasadach partnerskich czynnie uczestniczą w życiu placówki
- Rada Rodziców współorganizuje życie przedszkola
- Harmonogram pracy przedszkola uwzględnia potrzeby dzieci i rodziców
- Przedszkole pomaga rodzinie w rozwiązywaniu problemów, wspomaga rodziny w trudnej sytuacji materialnej
- Pozyskiwane są informacje i oczekiwania dzieci, rodziców i partnerów wobec przedszkola, właściwie rozpoznawane relacje między wszystkimi podmiotami
SPOSOBY REALIZACJI
- Promocja placówki w środowisku, współpraca z Radą Dzielnicy XVIII, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, innymi przedszkolami, mediami: prowadzenie działań kreujących pozytywny wizerunek przedszkola w środowisku, pielęgnowanie przedszkolnych tradycji, upowszechnianie osiągnięć dzieci i nauczycieli, współorganizacja i udział w corocznym Nowohuckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Dzieci Przedszkolnych , organizacja Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego dla Dzieci w Wieku Przedszkolnym oraz Absolwentów Przedszkola, organizowanie festynów i spotkań w środowisku, zdobywanie sojuszników, sponsorów
- Organizacja w 2025 r obchodów 70-lecia przedszkola zaangażowanie ?i pomoc wszystkich podmiotów i partnerów placówki, występy dzieci, występy absolwentów, wydanie okolicznościowego folderu, wystawy w środowisku
- Udział w programie Sanepid „Czyste powietrze wokół nas”
- Udział w programie Kuratoriom Oświaty w Krakowie „Szkoła promująca zdrowie”
- Organizacja międzyprzedszolnej olimpiady sportowej oraz olimpiady matematycznej
- Udział w programie „Pięć porcji warzyw i owoców”
- „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku jamy ustnej skierowana do małych dzieci i ich rodziców” –warsztaty „Jak prawidłowo szczotkować zęby”, przegląd stomatologiczny (bezpłatny w ramach współpracy ze szpitalem Ujastek )
- Udział w programie „Mamo, tato, wolę wodę” – stały dostęp do wody źródlanej
- Udział w międzyprzedszolnym przeglądzie kulinarnym „Przedszkolaki gotują” – promocja zdrowego żywienia
- Udział w krakowskim programie sportowym „Akademia Przedszkolaka” gdzie dzieci brały i biorą udział w zajęciach sportowo – rekreacyjnych w ramach Programu organizowanego przez Wydział Sportu UMK na terenie Małej Hali Tauron Areny Kraków i Krakowskim Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym MOS Wschód - cykliczne zajęcia dla dzieci 5 i 6 letnich
- Współpraca z rodzicami poprzez tworzenie życzliwego klimatu wokół działań przedszkola, kształtowanie właściwych relacji poprzez zajęcia otwarte, zebrania ogólne i grupowe, konsultacje indywidualne, prowadzenie kącików informacyjnych, warsztaty dla rodziców, wspólne imprezy okolicznościowe
- Dzielenie się przez rodziców własną wiedzą i umiejętnościami oraz zainteresowaniami. Angażowanie rodziców do czynnego udziału w życiu przedszkola. wypracowanie systemu pomocy wobec dzieci z rodzin potrzebujących
- Rozszerzanie oferty edukacyjnej placówki, uwzględnianie zainteresowań, talentów, możliwości i potrzeb dziecka
- Współpraca z partnerami w środowisku: Rada Dzielnicy, szkoła podstawowa, muzyczna, dom kultury, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, biblioteka, policja, straż miejska i pożarna, ośrodek kultury oraz inne placówki wychowania przedszkolnego
- Partnerska współpraca z Radą Rodziców - wpływ na pracę wychowawczo - dydaktyczną i opiekuńczą placówki. Współdecydowanie o tym, co dzieje się w przedszkolu, by interesy placówki nie były sprzeczne z oczekiwaniami ogółu rodziców
ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE - PRIORYTETY
- Statut przedszkola i regulaminy w jasny sposób określają procedury funkcjonowania placówki
- Planowany budżet jest zgodny z zatwierdzonym arkuszem organizacyjnym
- Powierzony majątek jest odpowiednio zabezpieczony
- Opracowane regulaminy wewnętrzne są przestrzegane przez wszystkich pracowników
- Harmonijna współpraca z UMK, Kuratorium Oświaty, MCOO
- Polityka kadrowa prowadzona jest racjonalnie
- Pozyskiwane są dodatkowe środki finansowe i rzeczowe dla przedszkola
- Efektywna dbałość o właściwy wizerunek przedszkola
- Dbałość o teren i wyposażenie placówki, prowadzenie przeglądów doraźnych i okresowych
- Przestrzeganie zasad administrowania i gospodarowania środkami
- Sprawny, czytelny i skuteczny system przepływu informacji,
SPOSOBY REALIZACJI
- Znajomość i stosowanie przepisów prawa, systematyczne ich analizowanie
- Efektywne i racjonalne planowanie
- Umiejętne analizowanie sytuacji ekonomicznej placówki i gospodarowanie finansami
- Obieranie właściwych sposobów kierowania zespołem
- Ustalanie z Rada Pedagogiczną hierarchii potrzeb przedszkola
- Wzbogacanie bazy przedszkola według aktualnych potrzeb
- Dbałość o budynek, teren przedszkola, wyposażenie, przeglądy doraźne i okresowe i inwentaryzację
- Stała modernizacja ogrodu, konserwacja sprzętu, doposażenie
- Skuteczne komunikowanie się i przepływ informacji
- Włączanie wszystkich pracowników do dbałości o placówkę, systematyczna modernizacja bazy przedszkola, wykorzystanie umiejętności pracowników
- Wykorzystanie technologii informacyjnej i komunikacyjnej
DYREKTOR - PRIORYTETY
- Stwarza właściwe warunki organizacyjne oraz bazę do realizacji zadań wychowawczo-dydaktycznych
- Sprawnie organizuje nadzór pedagogiczny
- Godnie reprezentuje placówkę na zewnątrz, kreuje pozytywny wizerunek przedszkola
- Właściwie motywuje pracowników, rozpoznaje ich potrzeby
- Wspomaga rozwój zawodowy nauczycieli
- Skutecznie promuje przedszkole w najbliższym i dalszym otoczeniu
- Stosuje prawidłowy przepływ informacji
- Posiada dobry styl zarządzania, analizuje własne działania i zespołu
- Właściwie planuje i dysponuje budżetem, określa potrzeby przedszkola
SPOSOBY REALIZACJI
- Stwarzanie w przedszkolu klimatu partnerskiej współpracy i współdziałania
- Analizowanie i przestrzeganie prawa oświatowego
- Przestrzeganie zasad etyki zawodowej nauczyciela i dyrektora
- Rozwijanie swoich kompetencji organizacyjno-zarządczych
- Aktywne przewodniczenie Radzie Pedagogicznej, wprowadzanie ciekawych form przekazu, organizacja szkoleń dla personelu
- Realizacja standardów nadzoru pedagogicznego w zakresie: efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej, procesów zachodzących w przedszkolu, funkcjonowania przedszkola w środowisku lokalnym, zarządzania przedszkolem
- Informowanie i objaśnianie pracownikom zmian w prawie
- Monitorowanie awansu zawodowego nauczycieli
- Dbałość o rozwój zawodowy nauczycieli i swój własny
- Rozpoznawanie i zaspokajanie potrzeb wszystkich podmiotów przedszkola
- Racjonalne delegowanie zadań, kształtowanie odpowiedzialności za powierzone zadania
- Kontrolowanie zgodności uregulowań prawnych wewnątrz przedszkolnych ze związkami zawodowymi
- Inspirowanie procesu tworzenia i realizowania planu rozwoju i planu pracy placówki
- Wspomaganie kondycji socjalnej pracowników
- Wspieranie inicjatyw pracowników , wykorzystanie potencjału zespołu
- Wzmacnianie udziału rodziców w życiu przedszkola, partnerskie kontakty z rodzicami
- Stosowanie jasnego wypracowanego systemu motywacyjnego wobec pracowników
- Organizowanie właściwej współpracy z organem prowadzącym i nadzorującym przedszkole
- Konstruktywne rozwiązywanie problemów pracowników i placówki
- Skuteczne, kreatywne pozyskiwanie sojuszników przedszkola
- Włączanie wszystkich podmiotów w rozwój wychowania przedszkolnego, integracja środowisk skupionych wokół zdrowia, wychowania i edukacji.
„Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wnosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil” /Janusz Korczak/